Sunday, 21 January 1900 00:00

FOTO

Čistenie komory a čipu digitálnych zrkadloviek

 

Každý to robí trochu inak a predsa rovnako.

 

Ja to robím takto:

1. Príprava prostredia

Položím fotoaparát na mäkšiu podložku na stôl, na ktorej ho môžem prípadne aj otáčať, napr. na podložku pre myš.

Zboku upevním hadicu od vysavača, aby uvoľnený prach odsal a zároveň tým eliminujem prach z miestnosti.

Do regulačného otvoru vysavačovej hadice vložím plastovú hadičku, na konci ktorej je odsávací nástavec. Buďte kreatívni, postačí plastová trubička z prázdnej guličkovej náplne. Do jedného konca som zasunul tenkú trysku, používam aj kúsok silikónovej hadičky ako ochranu proti škrabancom. Dôležité je dostať sa do kútov komory a na okraj čipu. Môžete si kúpiť hotovú odsávaciu trubku (na obrázku celkom vpravo), ale má široký koniec, roztlačený do príruby a na okraj sa nedostane.

 

2. Očistenie okolia a komory

Povysávam okolie bajonetu objektívu, a po odobratí objektívu aj komoru fotoaparátu. Nedotýkajte sa uzávierky a matnice!!!

Zrkadlo je zatiaľ vyklopené, odsajem všetky prachové častice.

 

3. Čistenie čipu (presnejšie sklíčka na čipe)

Podmienkou je prepnutie fotoaparátu do stavu čistenia čipu a teda aj sklopenia zrkadla.

Používam rôzne metódy, postupne pritvrdzujem:

- odsajem veľké častice, pričom sa snažím nedotýkať sklíčka. Nie že by som ho poškriabal plastovým koncom, ale často ostanú odtlačky. Samozrejme NIKDY nešúcham po čipe žiadnym predmetom.

- utieram sklíčko jemným štetcom. Niekde na webe som našiel, že vhodné sú štetce Vincent. Pred objednaním som riskol pár eur a kúpil som štetce s jemnými štetinami. Výborné riešenie. Sú to naozaj jemné štetiny.

- používam odchytávač prachu - tyčinka s "lepkavou" gumou na konci SpeckGRABBER od Kinetronics

- ak ostalo niečo na čipe, je to zrejme nalepené a vtedy používam rôzne vlhké tyčinky/lopatky a pod. Jednu lopatku som vyrobil s kúska plastovej karty, vložil som ju do držiaka na skalpely

Metódy rôzne striedam, alebo sa vraciam k inej metóde podľa potreby.

 

4. Ostatné

Nezabudnite vyčistiť objektív(y), krytky komory fotoaparátu a pod. Inak sa prach pri pohybe zrkadla ihneď rozvíri a môžete začať znovu.

 

Na záver

Nerobím z čistenia žiadnu vedu. Nešpáram sa vo foťáku skrutkovačom, ale zažil som stav, že predpísané metódy "raz zotri a vyber" neviedli k požadovanému výsledku a skončilo sa to otieraním vlhkou lopatkou hore dole ako keď umývate okno.

Je asi zbytočné pripomínať, že jedna výmena objektívu na poli počas leteckého dňa znamená isté zmarenie snahy o čisté vnútro fotoaparátu.

Odporúčam prečítať si dôkladne návod na používanie čistiacich pomôcok. Napr. pri používaní "lepiacej" tyčinky je nutné najprv ju umyť vodou.